Sports |
Name |
Competition |
Date |
Venue |
1994 |
|
|
|
|
Gymnastics |
|
|
|
|
Women's uneven bars |
Luo Li |
29th World Championships |
4.23 |
Australia |
Men's parallel bars |
Huang Liping |
|
4.24 |
|
Men's team |
Li Jing Guo Linyue, etc. |
World Team Championships |
11.19 |
Germany |
Shooting |
|
|
|
|
Men's free rifle |
Li Wenjie |
46th World Championships |
7.23-30 |
Italy |
Men's free pistol |
Wang Yifu |
|
|
|
Men's air pistol team |
Wang Yifu Xu Haifeng Zhang Shengge |
|
|
|
Women's air pistol team |
Li Duihong Fan Xiaoping Ma Ge |
|
|
|
Women's sporting pistol team |
Li Duihong Wang Lina Fan Xiaoping |
|
|
|
Men's 50m moving target standard speed individual |
Shu Qingquan |
|
|
|
Men's 50m moving target standard speed team |
Shu Qingquan Xiao Jun Yang Ling |
|
|
|
Athletics |
|
|
|
|
Women's shot put |
Huang Zhihong |
7th World Cup |
9.9-11 |
U.K. |
Swimming |
|
|
|
|
Women's 50m freestyle |
Le Jingyi |
7th World Championships |
9.11 |
Italy |
Women's 100m freestyle |
|
|
9.5 |
|
Women's 400m freestyle |
Yang Aihua |
|
9.7 |
|
Women's 100m backstroke |
He Cihong |
|
9.7 |
|
Women's 200m backstroke |
|
|
9.11 |
|
Women's 100m butterfly |
Liu Limin |
|
9.9 |
|
Women's 200m butterfly |
|
|
9.11 |
|
Women's 200m individual medley |
Liu Bin |
|
9.9 |
|
Women's 400m individual medley |
Dai Guohong |
|
9.6 |
|
Women's 4X100m freestyle relay |
Le Jingyi Liu Bin Shan Ying Le Ying |
|
|
|
Women's 4X200m freestyle relay |
Le Ying Yang Aihua Liu Bin Zhou Guanbin |
|
|
|
Women's 4X100m medley relay |
He Cihong Le Jingyi Dai Guohong Liu Limin |
|
|
|
Women's 1m springboard |
Chen Lixia |
|
9.4 |
|
Women's 3m springboard |
Tan Shuping |
|
|
|
Men's 3m springboard |
Yu Zhuocheng |
|
|
|
Women's 10m platform |
Fu Mingxia |
|
9.2 |
|
Fin Swimming |
|
|
|
|
Women's 100m scuba |
Fu Xiaoyun |
7the World Championships |
10.26 |
China |
Women's 400m scuba |
Jin Fan |
|
10.27 |
|
Women's 800m scuba |
Cheng Chao |
|
10.29 |
|
Women's 50m fin |
Chen Lianjiao |
|
10.30 |
|
Women's 100m fin |
Wu Xiaohui |
|
10.28 |
|
Women's 200m fin |
Liu Qi |
|
10.29 |
|
Women's 400m fin |
|
|
10.30 |
|
Women's 800m fin |
Zhao Xiaolian |
|
10.26 |
|
Women's 1500m fin |
|
|
10.28 |
|
Women's 4X100m fin relay |
Li Shaozhen Wei Hong Fan Chunhua Wu Xiaohui |
|
|
|
Women's 4X200m fin relay |
Wu Xiaohui Li Shaozhen Cheng Chao Liu Qi |
|
10.26 |
|
Women's 50m apnea |
Li Shaozhen |
|
10.30 |
|
Men's 100m scuba |
Liu Qiurong |
|
10.29 |
|
Men's 400m scuba |
Li Ze |
|
10.30 |
|
Men's 800m scuba |
|
|
10.27 |
|
Men's 50m fin |
Wu Zhiqian |
|
10.30 |
|
Men's 4X100m fin relay |
Fu Zubin Li Yong Tang Weiming Chen Jinfeng |
|
|
|
Table Tennis |
|
|
|
|
Men's team |
Liu Guoliang Wang Hao Ding Song Lin Zhigang Qin Zhijian |
3rd World Cup |
10.12-16 |
France |
Sports Acrobatics |
|
|
|
|
Men's pairs all-around |
Huang Hai Cao Fensu |
11th World Championships |
10.28-30 |
China |
Men's pairs Routine I |
|
|
|
|
Men's pairs Routine II |
|
|
|
|
Women's pairs all-around |
Chen Mei Liang Haiqiong |
|
|
|
Women's pairs Routine I |
|
|
|
|
Women's trios all-around |
Ji Xiaolu Zhou Dan Wang Ju |
|
|
|
Women's trios Routine I |
|
|
|
|
Women's trios Routine II |
|
|
|
|
Men's fours all-around |
Han Chen Xu Wu Yan Jianjun Huang Yongjun |
|
|
|
Men's fours Routine I |
|
|
|
|
Men's fours Routine II |
|
|
|
|
Mixed pairs all-around |
Guan Pei Jia Jianzhong |
|
|
|
Mixed pairs Routine I |
|
|
|
|
Mixed pairs Routine II |
|
|
|
|
Mixed team |
China |
|
|
|
Weightlifting |
|
|
|
|
46kg snatch |
Yun Yanhong |
8th World Women's Championships |
11.18 |
Turkey |
46kg C&J |
|
|
|
|
46kg total |
|
|
|
|
54kg snatch |
Li Fengying |
|
11.20 |
|
59kg snatch |
Zou Fei'e |
|
11.21 |
|
59kg C&J |
|
|
|
|
59kg total |
|
|
|
|
64kg snatch |
Li Hongyun |
|
11.22 |
|
64kg C&J |
|
|
|
|
64kg total |
|
|
|
|
70kg C&J |
Zhou Hongmei |
|
11.23 |
|
70kg total |
|
|
|
|
76kg snatch |
Qu Lihua |
|
11.24 |
|
Parachuting |
|
|
|
|
Women's individual accuracy |
Sheng Jun |
22nd World Championships |
5.29-6.7 |
China |
Women's team accuracy |
Sheng Jun Zhang Hongyan Zheng Hongyan Wang Jie Lai Xiaoli |
|
|
|
Women's team |
|
|
|
|
Aero Modelling |
|
|
|
|
F2B individual |
Han Xinping |
World Championships |
10.16-22 |
China |
F2B team |
Han Xinping Niu Anlin Wang Jianzhong |
|
|
|
1995 |
|
|
|
|
Figure Skating |
|
|
|
|
Women's individual |
Chen Lu |
World Championships |
1995 |
U.K. |
Short Track Speed Skating |
|
|
|
|
Women's 500m |
Wang Chunlu |
World Championships |
|
Norway |
Women's 1000m |
|
|
|
|
Women's 3000m relay |
Wang Chunlu Yang Yang(A), etc. |
|
|
|
Athletics |
|
|
|
|
Women's 10km race walking individual |
Gao Hongmiao |
17th World Cup |
|
China |
Women's 10km race walking team |
Gao Hongmiao Liu Hongyu Gu Yan, etc. |
|
|
|
Men's 20km race walking individual |
Li Zewen |
|
|
|
Men's 20km race walking team |
Li Zewen Chen Shaoguo, etc. |
|
|
|
Men's 50km race walking |
Zhao Yongsheng |
|
|
|
Table Tennis |
|
|
|
|
Men's singles |
Kong Linghui |
43rd World Championships |
|
China |
Women's singles |
Deng Yaping |
|
|
|
Men's doubles |
Wang Tao Lu Lin |
|
|
|
Women's doubles |
Deng Yaping Qiao Hong |
|
|
|
Mixed doubles |
Wang Tao Liu Wei |
|
|
|
Men's team |
China |
|
|
|
Women's team |
China |
|
|
|
|
|
4th World Cup Team Tournament |
|
U.S.A. |
Men's singles |
Kong Linghui |
16th World Cup |
|
France |
Badminton |
|
|
|
|
Mixed Team |
China |
4th World Championships (Sudirman Cup) |
|
Switzerland |
Women's singles |
Ye Zhaoying |
9th World Championships |
|
|
|
|
15th World Cup |
|
Indonesia |
Soft Tennis |
|
|
|
|
Women's singles |
Luo Xiaojie |
10th World Championships |
|
Japan |
Wu Shu |
|
|
|
|
Men's long Boxing |
Liu Haibo |
3rd World Championships |
|
U.S.A. |
Men's Taiji |
Wang Erping |
|
|
|
Men's cudgel |
Lang Rongbiao |
|
|
|
Women's long boxing |
Lu Dan |
|
|
|
Women's Taiji |
Fan Xueping |
|
|
|
Women's broadsword |
Liu Yanyan |
|
|
|
Women's sword |
Li Shuhong |
|
|
|
52kg free-sparring |
Ma Pengbin |
|
|
|
60kg free-sparring |
Chen Weigang |
|
|
|
65kg free-sparring |
You Bangmeng |
|
|
|
Shooting |
|
|
|
|
Men's air pistol |
Wang Yifu |
World Cup Finals |
|
Germany |
Women's double trap |
Xu Xiang |
|
|
|
Wrestling |
|
|
|
|
Women's 75kg |
Liu Dongfeng |
World Championships |
|
Russia |
Swimming |
|
|
|
|
Women's 50m freestyle |
Le Jingyi |
2nd World Short Course Championships |
|
Brazil |
Women's 100m freestyle |
|
|
|
|
Women's 100m butterfly |
Liu Limin |
|
|
|
Women's 4X100m freestyle relay |
Le Jingyi Chao Na Shan Ying Han Xue |
|
|
|
Men's 200m breast stroke |
Wang Yiwu |
|
|
|
Women's 3m springboard |
Fu Mingxia |
9th World Diving Cup |
|
U.S.A. |
Women's 3m springboard synchronized |
Guo Jingjing Deng Ling |
|
|
|
Women's 10m platform |
Chi Bin |
|
|
|
Women's platform synchronized |
Guo Jingjing Wang Rui |
|
|
|
Women's team |
China |
|
|
|
Men's 1m springboard |
Yu Zhuocheng |
|
|
|
Men's 10m platform |
Sun Shuwei |
|
|
|
Men's platform synchronized |
Xiao Hailiang Tian Liang |
|
|
|
Men's team |
China |
|
|
|
Mixed team |
China |
|
|
|
Gymnastics |
|
|
|
|
Men's all-around individual |
Li Xiaoshuang |
31st World Champisonships |
|
Japan |
Men's team |
China |
|
|
|
Women's balance beam |
Mo Huilan |
|
|
|
Weightlifting |
|
|
|
|
54kg C&J |
Zhang Xiangsen |
67th World Men's Championships |
|
China |
54kg total |
|
|
|
|
59kg C&J |
Tang Lingsheng |
|
|
|
70kg total |
Zhan Xugang |
|
|
|
108kg snatch |
Cui Wenhua |
|
|
|
46kg snatch |
Guan Hong |
9th World Women's Championships |
|
|
46kg C&J |
|
|
|
|
46kg total |
|
|
|
|
50kg snatch |
Liu Xiuhua |
|
|
|
50kg C&J |
|
|
|
|
50kg total |
|
|
|
|
59kg snatch |
Chen Xiaomin |
|
|
|
59kg C&J |
|
|
|
|
59kg total |
|
|
|
|
70kg snatch |
Li Hongyun |
|
|
|
70kg C&J |
Tang Weifang |
|
|
|
70kg total |
|
|
|
|
76kg snatch |
Zhang Xiaoli |
|
|
|
76kg C&J |
Li Yan |
|
|
|
76kg total |
|
|
|
|
+83kg snatch |
Wan Ni |
|
|
|
Sports Acrobatics |
|
|
|
|
Men's tumbling Routine II |
Chen Bo |
12th World Championships |
|
Poland |
Men's pairs all-around |
Song Min Li Renjie |
|
|
|
Men's pairs Routine I |
|
|
|
|
Men's pairs Routine II |
|
|
|
|
Women's trios all-around |
Ji Xiaolu Zhou Dan Wang Ju |
|
|
|
Men's fours all-around |
Guan Weihuan Huang Linsheng Chen Wuhua Jiang Jianfeng |
|
|
|
Men's fours Routine I |
|
|
|
|
Men's fours Routine II |
|
|
|
|
Marine Modelling |
|
|
|
|
F1-V3.5 |
Zhou Jianming |
9th World Championships (Powerboating) |
|
Poland |
F1-V6.5 |
Pan Lei |
|
|
|
F1-V15 |
Feng Rui |
|
|
|
F2-B |
Wu Bin |
8th World Championships (Sailing) |
|
Germany |
F5-E |
Zhao Jingqiang |
|
|
|
F5-10 |
Wang Yong |
|
|
|
F5-M |
|
|
|
|
Go |
Ma Xiaochun |
6th Dongyang Securities Cup |
|
Korea |
Go |
|
8th Fujitsu Cup |
|
Japan |
Xiang Qi |
|
|
|
|
Men's individual |
Lu Qin |
4th World Championships |
|
Singapore |
Men's team |
Lu Qin Tao Hanming |
|
|
|
Dragonboating |
|
|
|
|
Men's 500m |
Liu Tianhe,etc.(22) |
1st World Championships |
|
China |
Men's 250m |
Lin Yonghui, etc(22) |
|
|
|
Women's 1000m |
Zhang LingNu, etc.(22) |
|
|
|
Women's 500m |
Fang Jinying, etc.(22) |
|
|
|
Women's 250m |
Deng Jiancai, etc.(22) |
|
|
|
500m mixed group |
Li Qi'an, etc.(22) |
|
|
|
250m mixed group |
Hu Huaqing, etc.(22) |
|
|
|
Team |
Guo Woxiang |
|
|
|